تفاوت حمایت استارتاپ در مراکز رشد، شتاب دهنده و استارتاپ استودیو

حمایت استارتاپ

 

اگر به تازگی وارد دنیای بی ­انتهای کارآفرینی و استارتاپ­ ها شدید، کاملاً طبیعی است که با شنیدن عبارت­هایی مثل مرکز رشد، شتابدهنده و استارتاپ استودیو کمی دچار سردرگمی شده باشید. اما اصلاً جای نگرانی نیست، چرا که این عبارت­ها تقریباً از یک خانواده هستند و حتی بسیاری از کسانی که سال­ها در این حوزه ­ها فعالیت می­ کنند نیز ممکن است که تفاوت­ این عبارت­ها را به درستی ندانند. اما به هر حال، همین تفاوت­های ظریف، آن قدر اهمیت دارند که در صورت عدم شناخت آن­ها و انتخاب یک گزینه نامناسب، ممکن است سرنوشت کسب و کار یا ایده شما به کلی تغییر کند. در این مقاله به بررسی تفاوت حمایت استارتاپ  در مراکز رشد، شتاب دهنده و استارتاپ استودیو و سازکار فعالیت آنها می‌پردازیم.

 

حمایت استارتاپ

مرحله اول حمایت استارتاپ ، کجا حمایت بشیم؟!

 

در واقع شما به عنوان یک ایده پرداز، در طول مدت آغاز و توسعه کسب و کارتان، در مراحلی از فعالیت تان ممکن است ناگزیر شوید که از حمایت­ های این مؤسسات استفاده کنید. به همین دلیل، اولین قدمی که باید بردارید، شناخت مفهوم این اصطلاحات و تفاوت­های آن­ها با یکدیگر است. از همین رو، در ادامه قصد داریم با توضیح این مفاهیم و همچنین وظایف مؤسساتی که در این زمینه ­ها فعالیت می ­کنند، بهترین گزینه برای توسعه کسب و کارتان را به شما معرفی کنیم.

 

الف) حمایت استارتاپ از طریق مرکز رشد

 

مراکز رشد شاید بنیادی­ ترین و گسترده ­ترین مراکز فعال جهت توسعه یک ایده و تبدیل آن به یک کسب و کار باشند. البته علت این فراگیری زیاد، وابستگی آن­ها به سازمان­های دولتی و بعضی نهادهای عام المنفعه است. به این معنا که خود این مؤسسات، معمولاً چشم­ داشت زیادی نسبت به ایده­ ها و کسب و کار آینده شما ندارند و صرفاً به قصد توسعه کارآفرینی و توسعه کسب و کار در جامعه فعالیت می­ کنند.

 

مزایا و معایب مرکز رشد

 

اگر تاکنون تجربه فعالیت در سازمان­های عام المنفعه و یا دولتی را داشته باشید، احتمالاً تا حد زیادی می­توانید مزایا و معایب مراکز رشد را حدس بزنید. به طور کلی، به این دلیل که یک مرکز رشد قرار نیست که سهم قابل توجهی از سود کسب و کار شما در آینده داشته باشد (و حتی در بعضی موارد، مرکز رشد هیچ سهمی از درآمد کسب و کار شما برای خود در نظر نمی­گیرد!)، نظارت و پیگیری کمتری نسبت به فعالیت ­ها و روند پیشرفت شما خواهد داشت. اما این نظارت کمتر، می­تواند به نوعی به معنای استقلال بیشتر شما هم باشد.

 

مرکز رشد: یک شمشیر دولبه

 

در واقع، مراکز رشد دقیقاً مانند یک شمشیر دولبه است که هم می­تواند به استقلال کاری و آرامش بیشتر شما منجر شود و هم ممکن است باعث شود که مدت­ها در یک مسیر اشتباه گام بردارید و کسی به شما در این رابطه هشدار ندهد.

 

مراکز رشد: حامی ایده ­های نوپا

 

یکی از اصلی­ترین اهداف مراکز رشد، معمولاً توسعه توانایی­ های جوانان است. به طوری که بسیاری از این مراکز وابسته به دانشگاه­های برتر در سطح جهان و همچنین ایران هستند. بنابراین، روند همکاری این مراکز به نوعی تنظیم شده است که از همان ابتدای کار، یعنی زمانی که تازه یک ایده به ظاهر مناسب ایجاد می­ شود، در کنار تیم علاقه مند به پیگیری این ایده قرار می­ گیرند. سپس در ادامه راه، در هر مرحله، راهنمایی­ های لازم به تیم مورد نظر ارائه می­ شود.

 

 

ب) حمایت استارتاپ در شتاب دهنده ­ها

 

توسعه شتاب دهنده­ ها، در واقع بر اثر کمبودهایی که در مورد فعالیت­های مراکز رشد وجود داشت، انجام شد. برای مثال، یکی از اصلی­ ترین موانع ایجاد کسب و کارهای موفق در مراکز رشد، عدم وجود منابع مالی گسترده است. علت اصلی این موضوع هم این است که مراکز رشد، اصولاً به عنوان مؤسسات سرمایه ­گذاری با پشتوانه مالی قابل توجه عمل نمی­ کنند. بنابراین، این مؤسسات هرچند، در تبدیل یک ایده به یک کسب و کار موفق تا حد زیادی می­توانند مفید باشند، اما کافی نیستند!

 البته لازم به ذکر است که همه ایده­ های وارد شده به مراکز رشد هم به این مراحل نهایی نمی ­رسند و بسیاری از آن­ها در مراحل اولیه کار، به دلایل مختلفی مانند عدم وجود نیاز یا غیرعملی بودن، اصطلاحاً از دور خارج می­ شوند. اما ایده ­های موفقی هم که روند پیشرفت مناسبی دارند، در نهایت با یک سری کمبودها مواجه می­ شوند. در واقع شتاب دهنده ­ها برای پاسخ دادن به همین کمبودها ایجاد شده ­اند!

 


بیشتر بخوانید،بیشتر بدانید! تیم سازی موفق استارتاپ


 

هدف شتاب دهنده ­ها: محک زدن بهترین ایده ­های استارتاپی

 

شاید اصلی­ ترین تفاوت مراکز رشد و شتاب دهنده ­ها، در انتخاب ایده­ هایی است که قرار است با تیم توسعه دهنده آن­ها همکاری شود. به طور کلی، ورود به مراکز رشد و توسعه یک ایده در این مراکز، کار چندان سخت و پیچیده ­ای به نظر نمی­ رسد. اما در مورد شتاب دهنده ­ها اصلاً این طور نیست! چرا که از نظر شتاب دهنده ­ها، همکاری با یک تیم صاحب ایده، به منزله یک سرمایه گذاری است. بدیهی است که یک سرمایه گذار، از میان گزینه ­های موجود، بهترین­ ها را انتخاب کند. از سوی دیگر، شتاب دهنده ­ها معمولاً فقط یک شانس به شما می­دهند و قرار نیست که مدت زمان زیادی را صرف توسعه مدل کسب و کار شما کنند. بنابراین، هرچند ممکن است که تیم شما این امکان را داشته باشد که مدت نسبتاً طولانی را در یک مرکز رشد فعالیت کند، اما شتاب دهنده­ ها معمولاً بیشتر از چند ماه به شما فرصت نمی ­دهند.

 

 

روش حمایت استارتاپ در شتاب دهنده ­ها: شراکت با حداقل دخالت!

 

یک تفاوت مهم دیگر شتاب دهنده­ ها با مراکز رشد و استارتاپ استودیوها (که در ادامه در مورد آن­ها صحبت می­کنیم)، نحوه همکاری آن­هاست. در واقع شتاب دهنده­ ها به نوعی با شما وارد شراکت می­ شوند. اما خبر خوب این است که این شراکت همیشگی نیست و پس از گذشت مدت کوتاهی از تکامل کسب و کارتان، می­توانید به طور کاملاً مستقل به فعالیت خود ادامه دهید. از سوی دیگر، هرچند شتاب دهنده ­ها، برای بالا بردن احتمال موفقیت شما و همچنین به خاطر هزینه­ ایی که صرف شما می­ کنند، ممکن است پیشنهادهایی به شما بدهند که شما کاملاً با آن­ها موافق نباشید، اما به این خاطر که در نهایت شریک دائمی شما نیستند، قرار نیست که تغییرات بنیادینی در کار شما ایجاد کنند. در واقع انتخاب ایده شما توسط یک شتاب دهنده، به این معناست که آن­ها با کلیات کار شما موافق هستند و تنها ممکن است که در ادامه مسیر یک سری پیشنهادات راهبردی در اختیار شما قرار دهند.

 

ج) حمایت استارتاپ در استارتاپ استودیو

 

استارتاپ استودیو، یک مفهوم نسبتاً جدید در دنیای کارآفرینی است. به خصوص در کشوری مثل ایران، افراد واقعاً محدودی وجود دارند که در مورد وظایف و قابلیت­ های استارتاپ استودیوها به خوبی مطلع باشند. این عدم آگاهی در بسیاری موارد باعث می­شود که مؤسسات استارتاپ استودیو با شتاب دهنده ­ها اشتباه گرفته شوند. این در حالی است که این مفاهیم تفاوت­های بسیار چشمگیری با هم دارند. در ادامه سعی کرده ­ایم بعضی جنبه ­های مهم فعالیت استارتاپ استودیوها و تفاوت­های آن­ها را با شتاب دهنده ­ها و مراکز رشد، شرح دهیم.

 

استارتاپ استودیو: حمایت بیشتر در قبال شراکت بیشتر!

 

شاید اصلی­ ترین تفاوت استارتاپ استودیوها با شتاب دهنده­ ها، در نحوه تعامل آن­ها با ایده پردازان باشد. در بخشی که پیرامون مؤسسات شتاب دهنده نوشتیم، ملاحظه کردید که این مؤسسات به نوعی با حمایت­های مالی، سرعت توسعه ایده ­های برتر را افزایش می ­دهند و در نهایت با یک مشارکت محدود و مدت­ دار در سود کسب و کار شما، درآمد خود را کسب می­ کنند. این در حالی است که استارتاپ استودیوها ممکن است که شریک دائمی شما شوند. البته بدیهی است که با توجه به این سطح از مشارکت، میزان حمایت استارتاپ استودیوها خیلی بیشتر از شتاب دهنده ­هاست.

 

حمایت استارتاپ در استارتاپ استودیو: مؤسسات ایده پردازی و اجرا

 

در مقایسه با شتاب دهنده­ ها که صرفاً وابسته به ایده ­های تیم­ های مراجعه کننده به این مؤسسات هستند، استارتاپ استودیو می­توانند به صورت کاملاً مستقل از هم عمل کنند! به طوری که در برخی موارد، استارتاپ استودیوها بیشتر مایل به پیگیری ایده ­های خودشان هستند. بنابراین، برای همکاری با استارتاپ استودیوها شاید ایده پرداز بودن چندان ضروری به نظر نرسد.

 

نیازهای استارتاپ استودیو: امکانات و نیروی انسانی توانا

 

در واقع استارتاپ استودیوها، به عنوان مؤسساتی که آماده پیگیری ایده ­های درجه یک هستند، علاوه بر این که می­توانند خودشان به صورت مستقل ایده پردازی ­کنند، به دنبال تهیه امکانات لازم برای پیگیری این ایده­ ها نیز هستند. این بدین معناست که یکی از اصلی­ ترین نیازهای استارتاپ استودیوها، فراهم کردن نیروی انسانی توانا و همچنین امکاناتی است که آن­ها را قادر به انجام طیف وسیعی از وظایف کند.

 

حمایت استارتاپ

همکاری با استارتاپ استودیوها: احتمال موفقیت بالاتر، استقلال کمتر

 

اگر به عنوان یک صاحب ایده که برای مدت نسبتاً مناسبی بر روی ایده خود و قابلیت­های توسعه آن کار کرده ­اید، قصد همکاری با یک استارتاپ استودیو را دارید، بهتر است پیش از آغاز به این همکاری، حتماً به موارد زیر توجه کنید.

۱-استارتاپ استودیوها ممکن است به همکار و شریک دائمی شما تبدیل شود. 

۲-استارتاپ استودیو ها اهداف خود را بر اساس نیاز بازار و تحقیقات وسیع تعیین می‌کنند. بنابراین انتخاب ایده شما  برای حمایت ،این نوید را به شما می‌دهد که در مسیر درستی واقع شده اید. 

۳-طی همکاری با یک استارتاپ استودیو، تقریباً امکان پیشرفت ایده شما و تبدیل آن به یک کسب و کار موفق و توسعه یافته، بیش از هر حالت دیگری است. علت اصلی این امر نیز، دسترسی شما به منابع مالی استارتاپ استودیو و تجربه مشاوران مجرب آن­هاست.

 

به خودتان فرصت تصمیم گیری دهید

 

با توجه به انواع مؤسسات معرفی شده در این مقاله و تفاوت­های آن­ها با یکدیگر، پیشنهاد می­ کنیم که برای آغاز به همکاری با این مؤسسات اصلاً شتاب زده عمل نکنید. چرا که یک انتخاب اشتباه ممکن است برای مدت طولانی، پیشرفت کسب و کارتان را به عقب بیندازد. اما تنها کافی است که با توجه به مطالب ارائه شده در اینجا و سایر منابع مشابه، مسیر پیشرفت خود را پیدا کنید. در این صورت، می­توانید ظرف مدت کوتاهی مانند بسیاری دیگر از کسب و کارهای موفق کنونی، شاهد موفقیت ایده خود باشید!

حمایت استارتاپ

استودیو تحول دیجیتالی فردا